Скъпи Приятели!
Радваме се да ви съобщим, че Европейската инициатива за безопасен интернет продължава със своите обучения и различни събития през 2021 г. в съответните национални контексти на проекта, въпреки ограниченията на COVID-19. Сесиите и обученията включват множество теми, които могат да помогнат на родителите да помогнат на децата си да се ориентират в онлайн света по отношение на неща като социални медии, онлайн идентичност, кибертормоз, онлайн игри, онлайн връзки и сексуалност и т.н.
Тези обучения са от съществено значение във времето, в което живеем и могат да допринесат за развитието на критично мислещи и активни граждани и общества. По-долу ще намерите новини относно проекта и свързаните с него дейности и обучения.
За повече информация можете да посетите уебсайта на проекта – https://esoi.uni-sofia.bg/
С най-добри пожелания!
Екип на Европейската асоциация за защита на интересите на медийните потребители (European Association for viewers interests, EAVI)
От януари до май 2021 г. организациите „Gezinsbond“ и „Child Focus“ организира пет онлайн коучинг сесии за партньорски организации по пет различни теми, свързани с онлайн безопасността на децата: „Поверителност“, „Онлайн игри“, „Социални медии“, „Кибертормоз“ и „Онлайн връзки сексуалност“. По време на сесиите колегите от „Gezinsbond“ представиха на партньорските организации съдържанието на всеки модул, разработен от тях в рамките на инициативата Safe Online, заедно със структурата на самите обучения, предизвикателствата и отговорите, свързани с всяка тема. Сесиите бяха изключително полезни за всички партньори, които от своя страна ще ги възпроизвеждат и адаптират съобразно техния национален контекст.
Онлайн уебинари организирани от „Gezinsbond“
Уебинари по проекта SafeOnline за членовете на „COFACE“, европейска семейна организация, февруари и април 2021. Към момента за обученията се разработва и нов (6-ти) модул.Еднодневен уъркшоп, свързан с изпълнението на проекти на ESOI в България!
Българските членове на екипа на Европейската инициатива за безопасен онлайн проведоха еднодневен семинар, свързан с изпълнението на проекта. Събитието, озаглавено „СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ“, се проведе на 10 юни 2021 г. в Софийския университет. По време на семинара участниците разгледаха реализираните до момента дейности по проекта, които включват анализ на средата, разпределение на подготовката на модулите между членовете на екипа и преглед на проведените интервюта с деца и родители. Дефинирането на следващите стъпки на проекта беше вторият ключов елемент на семинара. Съгласно одобреното съвместно решение, всички членове на българския екип следва да бъдат готови с първия вариант на своите модули до средата на септември 2021 г., което ще им позволи да подготвят обученията в готов вид преди обучението на екипите от страните, участващи в проекта, насрочено за последната седмица на октомври 2021 г. в Брюксел. Следващи стъпки! През юни партньорите по проекта проведоха онлайн-среща за актуализация на работата си. Може да се каже, че инициативата ESOI се развива бързо и гладко и е постигнат добър напредък във всяка от страните партньори: съдържанието, видеоклиповете и структурата на подготвяните обучителни модули ще бъдат готови в края на септември, за да бъдат представени на срещата за обучение на обучителите в Брюксел на 26. и 27 октомври. ОСТАНЕТЕ С НАС!Правата на децата в дигиталната средаСлед официалното му приемане от Комитета на ООН по правата на детето на 4 февруари, Общият коментар 25 беше разпространен на 24 март 2021 г. Това променя в положителна посока правата на децата в днешния дигитален свят. По темата можете да научите повече на https://eavi.eu/the-eavi-spring-newsletter-is-out/ Какво е ESOI?Европейска инициатива SafeOnline е плод на идеята на фламандския проект SafeOnline , приложен в по-широкия контекст на Европейския съюз от организации от пет страни-членки: Белгия, България, Гърция, Кипър и Румъния.Какво ще правим?Организациите и образователните институции внасят собствено ноу-хау, за да изградят програма за обучение на родители и педагози, да им помогнат да осъзнаят напълно рисковете и възможностите, които новите медии предлагат на децата.Кои сме ние?Child Focus | Gezinsbond | La Ligue des Familles | Атински институт за учене през целия живот | Universitatea de Vest Timişoara – UVT | Софийски университет „Св. Климент Охридски“ | Европейски университет Кипър | Европейска асоциация за зрителски интереси, EAVI.
1,552 total views